Projekt novin

Projekt webových novin jednak seznamuje žáky s technikou tvorby skutečných novin a jejich podobou a jednak procvičuje techniku tabulkového layoutu stránky. Konkrétně techniky tabulek s neviditelnými okraji a vkládání tabulek do tabulek.

Cílem tohoto projektu je napodobit sloupcový charakter novin a spojit tuto techniku prezentace informací s výtvarnou stránkou napodobující skutečný vzhled papírových novin. Naše vzorové noviny jsme vydávali při hraní online hry the-west z prostředí divokého západu. Jednalo se o noviny vycházející v našem městě - Ellpaso Telegraph.

1, Tvorba hlavičky - Při tvorbě hlavičky musíme při rozměrech grafiky vycházet z šířky novinového plátku (v našem případě zvolena šířka 800 px). Stylově jsem se hlavičku snažil přizpůsobit designu New York Times. Použít lze jakoukoliv "starobyle" vyhlížející abecedu na budoucí papírové textuře novin. Protože jsme město konfederační doplnil jsem logo dvěma vkusnými konfederačními vlaječkami. Výškou by hlavička neměla tvořit většinu plochy novin, pouze výrazný úvodní sloupek.

2, Tvorba hlavní tabulky - hlavní tabulku jsem vytořil ze čtyř (200 px) sloupců seskupených do jedné tabulky.

Prostor pro hlavičku - šířka 800px. Hlavička vložena ve formě obrázku

Novinový sloupek, šířka buď 200 px, nebo 25% šířky tabulky.

Novinový sloupek, šířka buď 200 px, nebo 25% šířky tabulky.

Novinový sloupek, šířka buď 200 px, nebo 25% šířky tabulky.

Novinový sloupek, šířka buď 200 px, nebo 25% šířky tabulky.

Nastavení parametrů tabulky:

Legenda k nastavení

a) Nastavení počtu řádků a sloupců dle momentální potřeby, zde použity dva řádky s tím, že se v prvním řádku všechny buňky sloučí. b) Zarovnání celé tabulky - zde vycentrované. Vycentrování je výhodné tím, že stránka vypadá stejně při jakémkoliv rozlišení monitoru.
c) Odsazení obsahu buněk. Nastavit nulu, buňky odsazujeme v článkových tabulkách.
d) Vzdálenost buňek - zde nastavena 0.
e) Šířka ohraničení (v pixelech). Typické nastavení 0 - neviditelné okraje.
f) Obrázek na pozadí - ideální vložit texturu papíru.

3, Tvorba článkových tabulek - Do takto syrové tabulky novin můžeme vkládat pouze obrázky (pokud nám nevadí, že se v krajích dotýkají. Pro text, aby se okraji nedtýkal, je třeba vložit do jednotlivých sloupců další tabulky, kde nastavíme odsazení obsahu buněk (já používám 5 px). Pozor ohraničení článkových tabulek nastavujeme 0 (neviditelné okraje) stejně jako nastavení celé hlavní tabulky. Výjimkou je pouze, titulek rubriky, nebo chceme li použít v textu tabulku. Pro ilustraci funkce vložených článkových tabulek jsem tyto vybavil červenými okrajemi.

příklad:

 

Ellpaso Telegraph - obrázek hlavičky novin

Popisek obrázku

Souboj na židli

V saloonu u Kulhavého Jima došlo k souboji dvou truhlářů.

Aby oba gentlemani dokázali, že jejich výrobky nezradí člověka v  žádné životní situaci, konal se jejich souboj seda na jimi vyrobených židlích.

Novinový sloupek, šířka buď 200 px, nebo 25% šířky tabulky.

Novinový sloupek, šířka buď 200 px, nebo 25% šířky tabulky.

Stylově je vhodné dělat popisky pod obrázky v kurzívě (ležaté písmo) a ne tučné. Tučným písmem je dobré dělat pouze titulky, aby takto vytvořené noviny působily "novinovým"dojmem.